31 lipca 2021

Centrum Miasta

Sami tworzymy internet

Fakty

 • Ciężka sytuacja związana z pandemią COVID-19 w Tajlandii. Z powodu przeciążenia szpitali i przepełnienia kostnic ciała zmarłych zaczęto przechowywać w kontenerach-chłodniach – poinformował dyrektor położonego pod Bangkokiem szpitala Uniwersytetu Thammasat, Pharuhat Tor-udom. Tajlandia musi wykorzystywać takie kontenery na ciała po raz pierwszy od katastrofalnego tsunami w 2004 roku – podał Reuters.
 • Goście "Faktów po Faktach" mówili o pandemii COVID-19 i sytuacji wokół szczepień w Polsce. Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID, odniósł się do możliwości wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. Doktor Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oceniła możliwy moment przyjścia czwartej fali pandemii w Polsce.
 • To jest olbrzymia skokowa podwyżka, zwłaszcza w tych czasach pocovidowych – ocenił w sobotnich "Faktach po Faktach" ekonomista doktor Rafał Mundry, komentując zwiększenie pensji wiceministrów. Profesor Witold Orłowski stwierdził, że osoby pełniące ważne funkcje publiczne "powinny mieć przyzwoite wynagrodzenia".
 • W sobotę na placu Krasińskich w Warszawie odbywają się uroczystości w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda powiedział w przemówieniu, że "powstańcy byli gotowi zapłacić każdą cenę". – Włącznie z życiem, żeby odzyskać wolność, żeby odzyskać swoje miasto i swoja ojczyznę – dodał. W czasie uroczystości przemawiał też powstaniec warszawski Jerzy Józef Mindziukiewicz. – Apelujemy do wszystkich młodych, aktywnych ludzi: dbajcie i walczcie o te wartości – mówił. Głos zabrał również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odbył się także apel poległych.
 • Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i jego żona spodziewają się drugiego dziecka. Carrie Johnson poinformowała o tym w sobotę na swoim profilu na Instagramie. Partnerka szefa brytyjskiego rządu ujawniła również we wpisie, że kilka miesięcy temu poroniła.
 • Wzmożony ruch na trasach prowadzących do chorwackich kurortów spowodował w weekend ogromne korki na przejściach granicznych oraz bramkach autostradowych – informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W niektórych miejscach wczasowicze utknęli w przestojach na wiele godzin.
 • W niedzielę będzie nadal burzowo, szczególnie na południu, w centrum i wschodzie kraju – powiedziała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk. Niewykluczone, że pojawią się trąby powietrzne. Temperatura w dzień może wynieść do 30 st. C na Podkarpaciu.
 • Francuska policja użyła gazu łzawiącego wobec protestujących, którzy w paryżu sprzeciwiali się wprowadzeniu certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do kin czy restauracji, w Polsce rośnie liczba zakażeń, a Włosi zapraszają na lody zaszczepionych.
 • Chylimy czoło przed poległymi i pomordowanymi w Powstaniu Warszawskim, oraz tymi, którzy odeszli, zarazem ciesząc się, że możemy być obok powstańców Warszawskich – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w przeddzień 77. rocznicy Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich.
 • Za dwa lata będziemy współrządzili jako komitet Lewicy – powiedział w Gościu Wydarzeń Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy. Komentując przyznane politykom podwyżki mówił: z ręką na sercu i bez ściemy: to nie jest dobry moment.
 • 31-letni kierowca autobusu, który w sobotę rano śmiertelnie potrącił 19-latkę w centrum Katowic, został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie – poinformowała katowicka policja. Mężczyzna w niedzielę zostanie doprowadzony do prokuratury, do tego czasu pozostanie w policyjnym areszcie – poinformowała policja.
 • Jerzy Duduś Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.
 • Z zachodniej Europy nad Polskę zmierzają układy niskiego ciśnienia, które w weekend przyniosą nam jesienną aurę. Będzie pochmurno, deszczowo, wietrznie i przeszywająco chłodno. Miejscami temperatura nie przekroczy 20 stopni. Natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert przed burzami z gradem.
 • Policjant kierujący nieoznakowanym radiowozem potrącił w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) na przejściu dla pieszych 78-letnią kobietę. Piesza została odwieziona do szpitala.
 • Jolanta Brzeska i prof. Andrzej Rzepliński są dla nas sumieniami – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W sobotę podczas uroczystego posiedzenia Rady Warszawy wręczono medale honorowego obywatela przyznane w 2021 i 2020 r. W imieniu Jolanty Brzeskiej medal odebrała jej córka.
 • Chętnych nie brakuje – zapewnia państwowa spółka Porty Lotnicze, która zaprasza na zwiedzanie budowanego lotniska w Radomiu. Chętni, aby samemu sprawdzić postępy w pracach, otrzymują za darmo wejściówki przypominające wyglądem bilety lotnicze.
 • W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego podczas sobotniej manifestacji przeciw paszportom sanitarnym. Podobne demonstracje zorganizowano także w innych miastach Francji. AFP podaje, że w całym kraju na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
 • Na południu Turcji szaleje już ponad 100 pożarów – podają tamtejsze władze. Płoną zwierzęta, wszystko spłonie – mówi telewizji CNN Muzeyyan Kacar z wioski Kacalar na ogarniętym pożarami południu kraju. Ogień, który pojawił się w środę w kilku miejscach, szybko rozprzestrzenił się przy silnym wietrze.
 • Zamiast zgłaszać kapłanów, którzy dopuścili się wykorzystywania seksualnego dzieci, na policję, tymczasowo wysyłaliśmy ich na porady psychologiczne – powiedział były biskup Albany w stanie Nowy Jork Howard Hubbard. Jak przyznał lokalnej gazecie, przez dekady jego diecezja ukrywała przypadki pedofilii wśród księży.
 • Msza polowa, Apel Pamięci i złożenie kwiatów – już w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy odbywają się uroczystości.
 • 31-letni kierowca miejskiego autobusu, który w sobotę rano przejechał w Katowicach 19-letnią dziewczynę, w niedzielę zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie będzie składał wyjaśnienia – poinformowała policja. Do tego czasu mężczyzna pozostanie w policyjnym areszcie. Jak podają lokalne i regionalne media, zmarła 19-latka osierociła dwoje małych dzieci.
 • Trwa wzmożony ruch na trasach do/z chorwackich miejscowości wypoczynkowych, skutkujący nawet kilkugodzinnymi przestojami na przejściach granicznych oraz bramkach autostradowych – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 • Carrie Johnson, żona brytyjskiego premiera Borisa Johnsona ogłosiła w mediach społecznościowych, że spodziewa się dziecka. Ich pierwszy syn, Wilfred Lawrie Nicholas, przyszedł na świat w kwietniu 2020 roku. Żona szefa rządu ujawniła również, że w styczniu poroniła ciążę.
 • Ze względu na przeciążenie szpitali i przepełnienie kostnic w Tajlandii z powodu pandemii ciała ofiar COVID-19 zaczęto przechowywać w kontenerach-chłodniach – poinformował dyrektor położonego pod Bangkokiem szpitala Uniwersytetu Thammasat, Pharuhat Tor-udom. Tajlandia musi wykorzystywać takie kontenery na ciała po raz pierwszy od katastrofalnego tsunami w 2004 roku – pisze Reuters.
 • Na placu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta msza święta upamiętniająca 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. – Gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet miłości nieprzyjaciół – powiedział abp Józef Guzdek podczas mszy świętej.
 • Ponad 6 tys. dolarów grzywny i do 9 lat więzieniu grozi mężczyźnie, który miał obrażać chiński hymn – podaje Associated Press. 40-latek został zatrzymany po tym, jak podczas oglądania transmisji z Igrzysk Olimpijskich w centrum handlowym buczał podczas odgrywania hymnu narodowego. Ponadto miał zachęcać innych do podobnego zachowania.