18 maja 2021

Centrum Miasta

Sami tworzymy internet

Fakty

 • W Niemczech od kilku dni nasilają się nastroje antysemickie. W reakcji na to zjawisko kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że "niemiecki rząd będzie nadal podejmował zdecydowane działania przeciwko protestom, które szerzą nienawiść i antysemityzm". Minister spraw zagranicznych Heiko Maas napisał we wtorek na Twitterze, że "walczymy z brunatnym antysemityzmem neonazistów i nie tolerujemy antysemityzmu ze strony imigrantów".
 • W Międzygórzu na Dolnym Śląsku, podczas wycinki w lesie, drzewo przygniotło 28-latka. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzny nie udało się uratować.
 • Widzimy kolejną odsłonę żenującej i gorszącej wojny między instytucjami państwowymi – mówił poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Komentował w ten sposób list, który Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, skierował do Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli. Banaś napisał w nim o naciskach władzy na NIK. – Ja nie widzę, żeby były jakiekolwiek naciski. Konstytucyjnie nie jesteśmy w stanie nic zrobić – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
 • To nie jest tak, że wszystkim będzie lepiej. To jest, już mam wrażenie, deklaracja polityczna już bardziej w charakterze kampanii wyborczej – powiedział na antenie TVN24 Łukasz Bernatowicz z Business Center Club, odnosząc się do zmian podatkowych zapisanych w Nowym Ładzie. Dodał, że "jest grupa najgorzej zarabiających, która zyska, aczkolwiek bardzo niewiele".
 • Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie 44-letniego Grzegorza D., który w styczniu tego roku w Szczecinie uciekał samochodem przed policją. Mężczyzna nie dość, że miał sądowny zakaz prowadzenia pojazdów, to jeszcze był pod wpływem amfetaminy. Funkcjonariusze podczas zatrzymania postrzelili go.
 • Strażacy interweniowali w Wielkopolskim Centrum Neuropsychiatrycznym w Kościanie. W jednej z sal, gdzie przebywała 57-letnia pacjentka, doszło do pożaru. Jeszcze przed przyjazdem służb na ratunek ruszył personel szpitala. Kobieta była przytomna, kontaktowała, ale została bardzo mocno poparzona.
 • W Ostrowinie na Dolnym Śląsku zawaliła się ceglana stodoła. W środku przebywał 17-latek, który został przysypany gruzem. Przetransportowano go do szpitala śmigłowcem ratunkowym.
 • 27-latek był pijany i nie miał prawa jazdy. Najprawdopodobniej to było przyczyną ucieczki przed policją. Jechał z pasażerem, w trakcie pościgu wyskoczyli z samochodu, który skończył jazdę na chodniku. – To osiedlowa droga. Na szczęście to działo się w nocy i na chodniku nie było pieszych – mówi policjantka.
 • Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, co tam dokładnie się stało. Kluczowe jest to, że największa elektrownia opalana węglem w Polsce, a właściwie w Europie, nie mogła w większości dostarczać energii do systemu. Była to więc awaria o potencjalnie ogromnych skutkach. Na pewno odczuto ją w całej Europie – powiedział na antenie TVN24 Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl. W poniedziałek nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW.
 • W sąsiedztwie Wisły i mostu Świętokrzyskiego powstało Pontiseum, czyli muzeum konstrukcji mostowych. Można zobaczyć tam elementy wysadzonych w czasie dwóch wojen światowych warszawskich przepraw.
 • Rozpędzony Volkswagen Passat z dużą siłą uderzył w ogrodzenie kościoła. Autem podróżowały dwie osoby – 52-letni mężczyzna i 52-letnia kobieta. Oboje trafili do szpitala. Według policji kierowca samochodu doprowadził do wypadku umyślnie.
 • Proces ws. zabójstwa Zyty Michalskiej z Mikuszewa (woj. wielkopolskie) został przez poznański sąd odroczony do 27 maja, kiedy zapadnie wyrok. We wtorek biegli przyznali, że do uduszenia kobiety mogło dojść, gdy podejrzany ciągnął ją za kaptur do lasu. Obrona argumentuje, że doszło do spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i przedawnienia. Prokuratura domaga się 25 lat więzienia.
 • Policjanci z Wieliczki (woj. małopolskie) dostali zgłoszenie, że mężczyzna zatrzymuje pojazdy na przystanku autobusowym. Od autostopowicza odróżniało go to, że robił to siłą i miał w ręku nóż. Funkcjonariusze musieli siłą obezwładnić mężczyznę.
 • Ustawa o artystach zawodowych jest dla normalnych artystów, nie dla celebrytów- powiedział we wtorek we Władysławowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
 • Już od najbliższej niedzieli o 9:55, Bogdan Rymanowski zaprosi polityków na rozmowy o Polsce. Razem przy jednym stole, przy najlepszej kawie, będą rozmawiali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia. Program co niedzielę będzie można oglądać w Polsacie News i w internecie na portalu Interia.pl
 • Myślę, że jeżeli tylko Róża Thun będzie chciała rozmawiać, to umówimy się na rozmowę w najbliższych tygodniach czy miesiącach, bo bacznie przyglądamy się temu jak pracuje europarlament – powiedział we wtorek lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jego zdaniem Thun to bardzo rozważna i mądra osoba.
 • Ministerstwo Zdrowia zaskarżyło do Sądu Najwyższego uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej, na mocy której medycy ze wschodu, mimo zezwolenia na pracę, przechodzą powtórną weryfikację w izbach lekarskich. Resort poinformował polsatnews.pl, że lekarze mimo braku potwierdzonego Prawa Wykonywania Zawodu otrzymają z Centrum E-zdrowia odpowiedni numer, który umożliwi udzielanie świadczeń zdrowotnych.
 • Andrzej Poczobut, jeden z czworga aresztowanych przedstawicieli władz Związku Polaków na Białorusi (ZPB), został przeniesiony do aresztu śledczego w Żodzino pod Mińskiem – poinformował portal Znadniemna.pl, powołując się na Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.
 • Pandemia uwięziła w Nepalu polskich turystów. Aktualnie przebywa tam około stu osób, część z nich chce wrócić do kraju. Nepal ogłosił całkowity lockdown, więc turyści nie mogą opuszczać hotelu. Coraz większym problemem stają się pieniądze. Polski MSZ zapewnia, że organizuje im powrót do kraju, ale sprawa nie jest prosta.
 • Kongres statutowo-wyborczy Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się najprawdopodobniej 3 lipca w Warszawie – poinformował polityk tej partii Krzysztof Sobolewski.
 • – Bacznie przyglądamy się temu jak pracuje europarlament​. Myślę, że jeżeli tylko Róża Thun będzie chciała rozmawiać, to umówimy się na rozmowę w najbliższych tygodniach – powiedział we wtorek szef Polski 2050 Szymon Hołownia. Jego zdaniem, Thun "to bardzo rozważna i mądra osoba". Z kolei Hanna Gill-Piątek z tego samego ugrupowania przyznała Interii, że jego członkowie "byliby zaszczyceni", gdyby Thun chciała z nimi rozmawiać.
 • W 2020 roku w Platformie Obywatelskiej powiało zefirkiem zmian. Pokolenie "ojców założycieli" ustąpiło miejsca "młodym wilkom". Na czele partii stanął Borys Budka, co miało być nową jakością. Tyle że weterani ustąpili miejsca nie tak znów młodym, ile młodszym. I nie był to wybór śmiały, ile raczej kompromisowy, zakulisowo ucierany w szeregach największej partii opozycyjnej.
 • Policjanci z Rybnika zawinęli biznes 44-latka i jego 39-letniej partnerki. Para od sierpnia 2019 roku utrzymywała się z prostytucji. Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego mieli kilka mieszkań, w tym w Rybniku, które udostępniali kobietom świadczącym usługi seksualne.
 • Chcą transformacji polskiego systemu produkcji żywności w taki sposób, by stał się "zrównoważonym rolnictwem". ​Posłowie KO, Lewicy i Polski 2050 zaapelowali także o respektowanie praw ludzi i zwierząt podczas wytwarzania np. mięsa. Postulowali też, by z "ministerialnej szuflady" wyjąć projekt tzw. ustawy odorowej określającej m.in., w jakiej odległości od domostw mogą znajdować się fermy.
 • Karetka między szlabanami i nadjeżdżający pociąg, który z dużą prędkością mija w niebezpiecznej odległości pojazd. W wypadku nikt nie został poszkodowany, a kierowca ambulansu został ukarany przez policję, która natknęła się na nagranie na jednym z portali społecznościowych.
 • Podawanie dawki preparatu firmy Pfizer osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, jest bardzo bezpieczne i skuteczne – poinformowali we wtorek hiszpańscy naukowcy.
 • Fizyka na poziomie rozszerzonym – taki egzamin zdawali dziś maturzyści. W zeszłym roku egzamin maturalny z fizyki był trudny. Średni wynik absolwentów wyniósł 34 proc. A jak będzie w tym roku? Poniżej publikujemy arkusz CKE z fizyki. Niedługo pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi. Sprawdźcie z nami, co było na maturze z fizyki!
 • Już od najbliższej niedzieli o 9:55 Bogdan Rymanowski zaprosi polityków na rozmowy o Polsce. Razem przy jednym stole, przy najlepszej kawie, będą rozmawiali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia. Program co niedzielę będzie można oglądać w Polsacie News i w internecie na portalu Interia.
 • Policja w Dallas prowadzi dochodzenie w sprawie makabrycznego zabójstwa czteroletniego chłopca, którego ciało znaleziono w weekend na ulicy. Chłopiec wcześniej został porwany z domu, a w sprawie zatrzymano 18-letniego Darriynna Browna. Usłyszał już pierwsze zarzuty.
 • Park Narodowy Puszcza Białowieska znajdujący się po białoruskiej stronie granicy sprzedał część swoich żubrów Federacji Rosyjskiej. Według komunikatu liczba zwierząt na terenie parku "poważnie przekroczyła optymalny poziom", co pozwala "gospodarować dzikimi żubrami na terenie Białorusi i za granicą". Park podlega Zarządowi Spraw Prezydenta.