21 października 2021

Centrum Miasta

Sami tworzymy internet

Fakty

 • Wichury, które przechodzą w czwartek nad Polską, spowodowały znaczne straty. Strażacy interweniowali kilkaset razy – większość zgłoszeń dotyczy powalonych drzew. Uderzenie porywistego wiatru było przyczyną wypadku na Dolnym Śląsku, w którym zginął kierowca. W woj. zachodniopomorskim pociąg osobowy uderzył w drzewo, które wiatr powalił na tory.
 • Mieszkańcy niemal całej Polski zmagają się w czwartek z wichurami. Porywy wiatru przekraczają miejscami 100 km/h. Do niecodziennego zjawiska doszło w okolicach Wolsztyna w Wielkopolsce, gdzie zaobserwowano burzę piaskową.
 • – Przede wszystkim nielegalni imigranci oczekują, że zorganizowany zostanie im przerzut do Niemiec, ewentualnie do Francji. Tam są silne diaspory społeczności syryjskiej, kurdyjskiej i czeczeńskiej. Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy – powiedział podczas konferencji płk. Arkadiusz Olejniczak z Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej SG.
 • Są wstępne wyniki sekcji zwłok Portugalki zmarłej na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Do śmierci doszło prawdopodobnie w wyniku nieszczęśliwego wypadku; śledczy wykluczyli wstępnie udział osób trzecich – poinformowała prok. Aleksandra Skrzyniarz z warszawskiej prokuratury.
 • Przy szczecińskim Cmentarzu Centralnym od piątku będzie działał punkt szczepień – poinformował w czwartek rzecznik miasta ds. komunalnych. Preparat przeciw COVID-19 będą mogły przyjąć osoby niezaszczepione, a także te, które zdecydują się na trzecią dawkę.
 • W 49 szkołach woj. śląskiego są obecnie ogniska zakażeń koronawirusem, uczniowie uczą się tam zdalnie lub hybrydowo. Ognisko potwierdzono też w sanatorium w Ustroniu – poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
 • Trzy osoby zginęły w policyjnym pościgu w miejscowości Czmoń w Wielkopolsce. Ścigane auto zderzyło się z samochodem osobowym, następnie z ciężarówką i stanęło w płomieniach.
 • Pociąg osobowy uderzył w drzewo znajdujące się na torowisku w Baszewicach, w powiecie gryfickim. – Trzy osoby zostały poszkodowane – poinformowa rzecznik PKP PLK Bartosz Pietrzykowski. Na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej i ratownicy medyczni.
 • Opozycja złożyła wniosek ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań prokuratora generalnego oraz podległych mu organów prokuratury wobec możliwości wymuszenia zeznań obciążających prezesa NIK Mariana Banasia. Pod wnioskiem podpisały się wszystkie kluby i koła opozycyjne.
 • Decyzja o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu T. Grodzkiemu jest bezpodstawna, ma na celu blokowanie procedury, jest kolejnym dowodem sabotowania prokuratorskiego postępowania przez Senat – oświadczyła w czwartek Prokuratura Krajowa.
 • ​W czwartek Parlament Europejski zajmie się "kryzysem praworządności w Polsce". Eurodeputowani będą głosowali nad projektami rezolucji w tej sprawie. Największe szanse ma ten przygotowany przez liberałów, ludowców, socjaldemokratów, zielonych i lewicę.
 • "Istna burza… piaskowa" – napisali na Facebooku Lubuscy Łowcy Burz. Nagranie z okolic Wolsztyna wywołało w sieci spore poruszenie i lawinę komentarzy. – Straszne to jest – piszą internauci. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem na zachodzie Polski. Część woj. wielkopolskiego otrzymała alerty RCB.
 • ​Tragicznie zakończył się policyjny pościg w Wielkopolsce. Ścigane auto zderzyło się z samochodem osobowym, następnie z ciężarówką i stanęło w płomieniach. Zginęły trzy osoby.
 • – Najważniejszą sprawą poruszaną na dzisiejszym szczycie będzie kwestia rosnących gwałtownie cen energii – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed dwudniowym spotkaniem Rady Europejskiej w Brukseli. Podkreślił także, że pojawi się temat praworządności. – Jesteśmy gotowi na dialog – dodał.
 • Jechała samochodem kompletnie pijana z puszką piwa w ręce. Kiedy została zatrzymana przez patrol policji, okazało się, że nie ma też prawa jazdy. Ma za to zakaz prowadzenia pojazdów i jest poszukiwana przez sąd za wcześniej popełnione przestępstwo.
 • W miejscowości Baszewice pociąg osobowy uderzył w drzewo, które wichura powaliła na tory. – Trzy osoby zostały poszkodowane po tym jak w wyniku silnego pociąg wjechał w drzewo w pobliżu Gryfic – poinformował rzecznik PKP PLK Bartosz Pietrzykowski.
 • Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim opuścili salę podczas wystąpienia szefowej Rady Federacji Rosyjskiej Walentiny Matwijenko na temat demokracji w Atenach – poinformował Sejm i Senat RP. Jak podkreślono, był to wyraz sprzeciwu wobec rosyjskiej polityki i okupowania terytoriów innych państw przez ten kraj. Wystąpienie było częścią dwudniowej Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw Rady Europy, która odbywa się w Atenach.
 • Wszystkie kluby opozycyjne podpisały się pod wnioskiem o komisję śledczą w sprawie zarzutów stawianych przez prezesa NIK Mariana Banasia. Do jej powołania potrzebna jest jednak sejmowa większość. – Kukiz’15, na tym etapie, będzie przeciwko powołaniu komisji śledczej – przekazał Interii poseł Jarosław Sachajko.
 • Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że "cała sejmowa opozycja składa wniosek w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań prokuratora generalnego oraz podległych mu organów prokuratury wobec możliwości wymuszenia zeznań obciążających prezesa NIK". Dodał, że pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele wszystkich opozycyjnych klubów i kół, w tym także przedstawiciele koła Konfederacji.
 • Badania Narodowego Instytutu Zdrowia we Włoszech wykazały, że "osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 na ogół nie umierają z powodu tego zakażenia, wyjątkiem są ludzie zaawansowanie wiekiem i schorowani, po osiemdziesiątce". Wymieniono pięć chorób, które najczęściej przyczyniają się do śmierci zaszczepionych na koronawirusa.