4 marca 2021

Centrum Miasta

Sami tworzymy internet

Fakty

 • Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecyduje dziś, czy były minister transportu Sławomir Nowak pozostanie za murami aresztu czy też wyjdzie na wolność. Jak wynika z informacji tvn24.pl, Sąd Okręgowy w Warszawie, decydując wcześniej o przedłużeniu aresztowania Nowaka skrytykował prowadzącego sprawę prokuratora, zarzucając mu m.in. że nie wykorzystał w należyty sposób czasu śledztwa.
 • Policjanci z Bolesławca (województwo dolnośląskie) poszukiwali 29-latka, który miał trafić do więzienia za łamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami. Próbował się ukryć na dachu, za kominem.
 • Prezes Orlenu Daniel Obajtek posiada dworek na Pomorzu. Dwa lata temu fundacja, z którą podpisał umowę otrzymała od ministerstwa kultury kilkaset tysięcy złotych dotacji na remont posiadłości. Miał tam powstać ośrodek dla osób niepełnosprawnych. W międzyczasie zmieniła się fundacja, która ma odpowiadać za remont obiektu – pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". Nowa fundacja – jak pisze gazeta – jest blisko związana z władzą.
 • Śledczy próbują ustalić, kim jest mężczyzna w zielonej bluzie. To on rozmawiał z 75-latką tuż przed jej śmiercią. Kobieta została zamordowana nad Wartą. Funkcjonariusze wytypowali dwóch obcokrajowców, którzy są podobni do mężczyzny zarejestrowanego przez monitoring.
 • "Dowiedziałam się od prawników aresztu w Kolczuginie, jak wygląda tamtejszy jadłospis. Śniadanie – kasza, obiad – zupa i kasza, kolacja – kasza ze śledziem" – napisała na Instagramie małżonka Aleksieja Nawalnego, Julia.
 • Spłonęła część domu, a razem z nią półroczny zapas leków i preparatów medycznych, a także sprzęty i gotówka. Strażacy ze wsi Maniowy zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla nastoletniej Zuzy, cierpiącej na niezwykle rzadką i bolesną chorobę: pęcherzowe zapalenie skóry.
 • Z powodu problemów formalnych do Polski nie dotrze w czwartek dostawa 62 tysięcy dawek szczepionki firmy AstraZeneca – przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W jego ocenie, "taka sytuacja jest absolutnie skandaliczna", gdyż firma poinformowała o tym "w ostatniej chwili".
 • Opłata reprograficzna nie jest podatkiem. Nie wpływa do budżetu państwa ani samorządów terytorialnych. Przekazywana jest twórcom – przekonuje Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zdaniem przedstawicieli Konfederacji rząd chce wprowadzić opłatę między innymi od sprzedawanych smartfonów, aby wpływy "uznaniowo rozdzielać wśród uprzywilejowanych artystów i celebrytów". W odpowiedzi szef MKDNiS Piotr Gliński wskazał, że Krzysztof Bosak "lobbuje za zagranicznymi koncernami".
 • Na stacji paliw w Knyszynie (Podlaskie) doszło do rozszczelnienia zbiornika gazowego. Policja zablokowała już drogę wojewódzką – Na czas działań ratowniczych ewakuowanych będzie 15 osób z pięciu domów. Na miejsce ewakuacji wyznaczono miejscowy gminny ośrodek kultury – mówi st. asp. Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.
 • Od początku pandemii COVID-19 na całym świecie pozostają zamknięte szkoły, do których uczęszczało 168 milionów uczniów. Kolejne 214 milionów dzieci w powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa opuściło ponad trzy czwarte zajęć stacjonarnych – wynika z danych opublikowanych przez UNICEF. By zwrócić uwagę na ten problem, przed siedzibą generalną ONZ ustawiono "pandemiczną klasę", w której każda z ławek symbolizuje milion dzieci, które przez rok nie miały dostępu do nauki w szkołach. 
 • Do końca lutego Polska otrzymała 4 230 000 dawek szczepionek – wynika z danych opublikowanych na stronach rządowych. Do 4 kwietnia ma ich być prawie dwukrotnie więcej – 8 197 000. Na przełomie marca i kwietnia do naszego kraju będzie docierać po ponad milion dawek tygodniowo.
 • Grzegorz Braun będzie kandydował w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa. Kandydaturę posła Konfederacji zapowiedziano w czwartek podczas konferencji prasowej na rzeszowskim rynku.
 • Rząd Victora Orbana ogłosił dziś nowe restrykcje – informuje Reuters. Obostrzenia mają obowiązywać nawet do początku kwietnia.
 • Przeprosin, zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia materiałów zawierających nieprawdę i wpłaty 200 tys. zł na Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourettea – domaga się od "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarzy w wezwaniu przedsądowym Daniel Obajtek.
 • Czwartkowa dostawa 62 tysięcy szczepionek firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta – przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. – To sytuacja absolutnie skandaliczna – dodał.
 • Od jej śmierci minęło 10 lat. Na początku, w marcu 2011 roku, gdy odnaleziono jej spalone ciało policja i prokuratura wmawiały nam, że Jolanta Brzeska popełniła samobójstwo. Pod tym pretekstem pierwsze śledztwo umorzono. Tak policji i prokuraturze chciało się sprawę wyjaśniać. Teraz już wiemy, że została zamordowana, bo nie jest możliwe, by ktoś nagle wybiegł z domu, pojechał kilkanaście kilometrów do lasu, następnie związał sobie ręce, oblał się ropą, ułożył na stosie i podpalił.
 • W Polsce odnotowano 15 250 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 289 osób. Dziś mija rok od wykrycia pierwszego zakażenia SARS-Cov-2 w kraju. Przez ten czas łącznie zakaziło się 1 750 659 osób, zmarło 44 649 chorych, a 1 448 619 wyzdrowiało.
 • Badania wskazują, że Sputnik V wyzwala produkcję przeciwciał i komórek odpornościowych, które mogą pomóc w ochronie przed COVID-19 – podała Europejska Agencja Leków.
 • Na razie nie ma warunków na to, by uczniowie klas IV-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale również studenci, przynajmniej hybrydowo, wrócili do nauczania stacjonarnego – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Istnieje też ryzyko, że uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej – przyznał.
 • Pandemia kiedyś się skończy. I co wtedy? Zapomnimy o wszystkim, wrócimy do rzeczywistości znanej z 2019 roku i zabalujemy, jakby 2020 rok nigdy się nie wydarzył? A może obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości, w której wchodząc do sklepu, zakłada się maseczkę, a na powitanie wyciąga "żółwika"?