18 maja 2021

Centrum Miasta

Sami tworzymy internet

Polsat NEWS

Polsat News – Wiadomości – Polska Kanał RSS Polsat News – Wiadomości – Polska

 • Polska klasa średnia. “Ciężko przeżyć w dużym mieście za 5 tys. zł z kredytem”
  on 17 maja 2021 at 8:30 pm

  – Jeżeli w dużym mieście ktoś zarabia 5 tys. złotych na rękę i jeszcze ma kredyt, no to niestety nie jest żadną klasą średnią, bo naprawdę ciężko za te pieniądze przeżyć – mówił w Debacie Dnia polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Poseł PiS Daniel Milewski ocenił z kolei, że powodzi się tym, którzy chcą się dzielić.

 • Tajemnice Archiwum X. Historie z “ciemnej listy zabójstw”
  on 17 maja 2021 at 8:00 pm

  Historia krakowskiego Archiwum X zaczyna się nad Wisłą. To, co wydarzyło się w tym miejscu, nadało bieg istnieniu tej pierwszej w Polsce i Europie komórki policji do zadań specjalnych. Materiał Klaudii Syrek w Raporcie.

 • Awaria w Elektrowni Bełchatów. Wyłączono 10 bloków
  on 17 maja 2021 at 7:42 pm

  W Elektrowni Bełchatów trwają prace nad uruchomieniem 10 bloków energetycznych, wyłączonych z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu. Dostawy prądu nie są zagrożone.

 • Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek, 17 maja
  on 17 maja 2021 at 7:35 pm

  W poniedziałek odnotowano najmniej nowych przypadków zakażeń i zgonów związanych z COVID-19 w tym roku – podało ministerstwo zdrowia. Naukę w systemie hybrydowym zaczęli uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych. Przez zmiany w dostawach szczepionki Johnson&Johnson, niektórzy Polacy mogą otrzymać preparat z opóźnieniem. Pierwsze polskie miasto wprowadza bonusy dla zaszczepionych.

 • Q&A z Morawieckim. Rozmawiał z internautami m.in o Polskim Ładzie
  on 17 maja 2021 at 7:29 pm

  Chcemy zmienić system degresywny i chcemy, żeby 18 mln Polaków, którzy zarabiają mniej byli beneficjentami tej zmiany – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku pytany o szczegóły Polskiego Ładu.

 • USA: brutalne morderstwo czterolatka. Został porwany z własnego łóżka
  on 17 maja 2021 at 7:21 pm

  Ciało 4-letniego Casha Gernona zostało znalezione na jednej z ulic Dallas. Chłopiec otrzymał kilka ciosów ostrym narzędziem. Parę godzin wcześniej, Cash został porwany z własnego domu przez młodego mężczyznę – 18-letniego Darriynna Browna, który w przeszłości miał konflikt z prawem.

 • Pracownicy z Polski wykorzystywani w Szwecji? “2 tys. sadzonek dziennie”
  on 17 maja 2021 at 6:35 pm

  Zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów (pielęgnacja młodych drzew) zagraniczni pracownicy sezonowi, w tym Polacy, są wykorzystywani: zarabiają mniej niż im się obiecuje oraz muszą pracować dłużej – pisze w poniedziałek Dagens Nyheter.

 • Bity 10-latek zgłosił się na policję. Sąd zdecydował, że nie wolno rozdzielać go z bratem
  on 17 maja 2021 at 6:08 pm

  10-latka i jego czteroletniego brata rozdzielono, gdy starszy poszedł na komendę szukać ochrony przed brutalnym ojczymem. Jak dowiedziały się Wydarzenia, sąd orzekł, że chłopców nie wolno rozdzielać.

 • “Rodzice mają prawo krzyczeć i dać klapsa”. Ksiądz do dzieci podczas komunii
  on 17 maja 2021 at 6:03 pm

  Podczas uroczystej mszy świętej z okazji pierwszej komunii świętej proboszcz jednej z parafii na Śląsku poruszył temat kar cielesnych. – Mama i tata mają prawo dać klapsa, żeby człowiek otrzeźwiał – powiedział w pewnym momencie do dzieci. W sprawie interweniowała katowicka kuria. – Takie słowa nigdy nie powinny paść – przekazał jej rzecznik.

 • Protest pielęgniarek. “Resort jest nadal otwarty na dialog”
  on 17 maja 2021 at 5:43 pm

  Jesteśmy nadal otwarci na dialog z pielęgniarkami. Nie zamykamy się na rozmowę, ale istotne jest, by ta grupa zawodowa była reprezentowana przez wszystkie związki – przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po spotkaniu ze środowiskiem pielęgniarek, które zostało przerwane.

 • Dwa sondaże, dwa różne wyniki Koalicji Obywatelskiej. Spora różnica
  on 17 maja 2021 at 5:35 pm

  W poniedziałek ukazały się dwa sondaże – CBOS i Kantar. Zjednoczona Prawica w obydwu uzyskała ten sam wynik 33 proc. Według CBOS KO może liczyć na 11 proc. poparcia, z kolei według Kantara na 21 proc.

 • Michał Dworczyk zaszczepił się AstraZenecą. Zachęca do rejestracji
  on 17 maja 2021 at 4:15 pm

  Dołączyłem dziś do grona zaszczepionych preparatem AstraZeneca; zachęcam wszystkich do zapisów, łącznie z ozdrowieńcami oraz osobami od 16. roku życia, które mają już wystawione e-skierowania – podkreślił szef KPRM, pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

 • Zamknięte rogatki i czerwone światło. 29-latek wjechał wprost pod pociąg [WIDEO]
  on 17 maja 2021 at 3:56 pm

  Mimo czerwonego światła i zamkniętych rogatek 29-letni kierowca wjechał wprost pod pociąg. Było o krok o tragedii. Nagranie w sieci zamieściły Polskie Linie Kolejowe.

 • Wracał z Polski do Mołdawii na rowerze. Po drodze dokonywał włamań
  on 17 maja 2021 at 3:33 pm

  Włamanie do mieszkania, szkoły podstawowej i budynku Ochotniczej Straży Pożarnej – to przestępstwa jakich miał dopuścić się 37-letni Mołdawianin. Mężczyzna zatrzymany przez policjantów ze Skawiny (Małopolskie) poinformował, że wraca do ojczystego kraju… rowerem. Został aresztowany – niewykluczone, że wcześniej dokonał włamań w innych miejscowościach.

 • Użył zakazanego środka, zginęło 7,5 mln pszczół. Grozi mu więzienie
  on 17 maja 2021 at 3:25 pm

  Rolnik w nocy opryskał rzepak środkiem owadobójczym, zawierającym dimetoat. Gdy rano przyleciały pszczoły, po zetknięciu z preparatem umierały w męczarniach.

 • Ojciec podzielił majątek. W rodzinie rozpętała się wojna
  on 17 maja 2021 at 3:22 pm

  Przedsiębiorca z Podkarpacia podzielił majątek na syna i córki. Zakład obrabiający drewno przejął pan Paweł, metalurgiczny jego siostry. Problem w tym, iż jedna z hal należąca do siostry stoi częściowo na działce pana Pawła. Rodzeństwo nie potrafi się dogadać. Rodzinny konflikt o niewielki kawałek działki przeistoczył się w wojnę, której końca nie widać. Materiał Interwencji.

 • Zoo szuka imienia dla małej antylopy. “W naturze żyje tylko około 80 osobników”
  on 17 maja 2021 at 2:54 pm

  Warszawskie zoo prosi o pomoc w znalezieniu imienia dla antylopki bongo, która urodziła się pod koniec kwietnia. Imię dla samiczki musi się zaczynać się na literę M. Swój pomysł można zgłosić do środy na Facebooku zoo. Imię dla małej antylopy zostanie ogłoszone w Dzień Matki.

 • “Zrobiło mi się przykro”. Lewandowski o braku Grosickiego
  on 17 maja 2021 at 2:45 pm

  Robert Lewandowski strzelił w sobotę 40. bramkę w tym sezonie Bundesligi i wyrównał rekord Gerda Muellera z rozgrywek 1971/72. Kapitan reprezentacji Polski i zawodnik Bayernu Monachium w Polsat News zdradził jakie emocje mu wtedy towarzyszyły. Jak stwierdził, był to jeden z najtrudniejszych karnych w jego karierze. Lewy odniósł się również do powołań na mistrzostwa Europy.

 • Łódź. Pobił do nieprzytomności znajomego. Z zazdrości o partnerkę
  on 17 maja 2021 at 2:39 pm

  Zarzut usiłowania zabójstwa usłyszał 30-latek z Łodzi, który pobił do nieprzytomności swojego znajomego. Powodem agresji podejrzanego była zazdrość o partnerkę podczas zakrapianej imprezy.

 • Fotoradary na zabytkowym moście Poniatowskiego. Wywołały oburzenie
  on 17 maja 2021 at 2:21 pm

  Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zainstalował na zabytkowym moście Poniatowskiego sześć fotoradarów. Rozwiązanie, które miało poprawić bezpieczeństwo na przeprawie, nie wszystkim przypadło do gustu. Sprzeciwiają się mu m.in. Mazowiecki Konserwator Zabytków oraz stołeczni radni opozycji.

 • Pomorskie: czołowe zderzenie osobówki z koparką. 22-letni kierowca golfa zginął na miejscu
  on 17 maja 2021 at 2:13 pm

  Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej między Silnem, a Chojnicami (Pomorskie). 22-letni kierowca golfa z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się z koparko-ładowarką. Mężczyzna zmarł wskutek poniesionych obrażeń.

 • Lublin. 1,5-roczne dziecko wypadło z balkonu. Zarzuty dla ojca
  on 17 maja 2021 at 2:01 pm

  Za narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia dziecka odpowie mieszkaniec Lublina, którego 1,5-roczny syn wypadł z balkonu na trzecim piętrze jednego z bloków w Lublinie. Dziecko nie odniosło poważnych obrażeń.

 • Śmieci z Wielkiej Brytanii trafiają za granicę. M.in. do Polski
  on 17 maja 2021 at 1:52 pm

  Wielka Brytania kontynuuje wysyłanie odpadów plastikowych do innych krajów. Najwięcej, bo 210 tys. ton, czyli 39 proc. wyeksportowanych, trafiło w 2020 r. do Turcji, ale trzecim co do wielkości odbiorcą była Polska – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Greenpeace.

 • Porozumienie wystawi własnego kandydata na RPO
  on 17 maja 2021 at 1:47 pm

  Porozumienie, zgodnie z zapowiedzią, wystawi swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie trwają konsultacje, kandydat musi uzyskać rekomendację zarządu partii – poinformował zastępca rzecznika Porozumienia, warszawski radny Jan Strzeżek.

 • Utonięcie przyczyną śmierci nastolatków z Ledna
  on 17 maja 2021 at 1:36 pm

  Sekcje zwłok 13- i 15-latka z Ledna (Lubuskie), których ciała wyłowiono z Odry wykazały, że przyczyną ich śmierci było utonięcie. Wykluczono, by do zgonów nastolatków przyczyniły się inne osoby – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera.

 • Raś i Zalewski: odwołamy się do sądu koleżeńskiego
  on 17 maja 2021 at 1:24 pm

  Będziemy się odwoływać do sądu koleżeńskiego od decyzji zarządu PO o wykluczeniu z partii – oświadczyli na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie posłowie: Ireneusz Raś i Paweł Zalewski. Skomentowali także słowa rzecznika PO Jana Grabca, że wyrzucenie obu posłów z partii, to przejaw wiosennych porządków w PO. – To jest przyrównanie nas do śmieci – podkreślił Raś.

 • Politycy opuszczają Platformę Obywatelską. Jest komentarz Borysa Budki
  on 17 maja 2021 at 1:15 pm

  – Jeżeli ktoś chce działać dla dobra partii, powinien się odwołać od decyzji o wykluczeniu, a nie zrobić z tego spektakl – uznał w poniedziałek szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Ocenił tak wypowiedzi w mediach Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego po wykluczeniu ich z partii. Z kolei rezygnację Róży Thun z członkostwa w ugrupowaniu określił jako smutne.

 • Narodowy Bank Polski: Inflacja w kwietniu 2021 wyniosła 3,9 proc.
  on 17 maja 2021 at 12:30 pm

  W kwietniu 2021 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,9 proc. , licząc rok do roku. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 4,3 proc. – poinformował NBP w poniedziałkowym komunikacie.

 • Matura 2021. Egzamin z historii na poziomie rozszerzonym. Odpowiedzi w Interii
  on 17 maja 2021 at 12:25 pm

  Historia na poziomie rozszerzonym – z tym przedmiotem zmagali się dziś maturzyści. Egzamin z tego przedmiotu jest dodatkowy. Wypełniony arkusz CKE dostępnych jest w w Interii. Link w tekście.

 • Mława. Wylewał fekalia terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu
  on 17 maja 2021 at 12:19 pm

  W pobliżu Zgliczyna Kościelnego zatrzymano 55-latka, który wylewał szambo na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Za zanieczyszczenie środowiska na terenie chronionym sprawcy grozi do 5 lat więzienia.

 • Wnioski o 500 plus tylko przez internet. Ministerstwo zapowiada zmiany
  on 17 maja 2021 at 12:00 pm

  Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie – powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Poinformowała, że obsługą programu ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • Śląskie. Wypadek ciężarówki na autostradzie A4. Droga była zablokowana
  on 17 maja 2021 at 11:46 am

  Nie ma już utrudnień w okolicach węzła autostrady A4 i drogi ekspresowej S1 w Mysłowicach, gdzie rano przewróciła się ciężarówka. Aby podnieść pojazd i przewożony nim ładunek, służby musiały wstrzymać ruch na autostradzie.

 • Przesunięte szczepienia preparatem Johnson & Johnson. Dworczyk przeprosił
  on 17 maja 2021 at 11:32 am

  W ciągu ostatnich kilkunastu dni Johnson & Johnson zmniejszyło dostawy szczepionek do Polski o 450 tys. dawek – przekazał w poniedziałek koordynator Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk. Przepraszając osoby, które miały otrzymać te preparaty, poinformował, że może zmienić się im termin otrzymania pierwszej dawki. Drugą opcją będzie zmiana rodzaju szczepionki na produkt innej firmy.

 • Pierwsze polskie miasto wprowadza bonusy dla zaszczepionych
  on 17 maja 2021 at 11:30 am

  Wałbrzych, jako pierwsze polskie miasto, wprowadza system bonusów dla zaszczepionych. Prezydent miasta zapowiada o połowę tańsze bilety do miejskich instytucji kultury.

 • Koalicja Obywatelska i Lewica poprą Polski Ład?
  on 17 maja 2021 at 11:24 am

  Będziemy popierali dobre elementy Nowego Ładu, a sprzeciwiać się będziemy tym złym – powiedział dziennikarzom szef klubu KO Cezary Tomczyk. Z kolei lider Wiosny, europoseł Lewicy Robert Biedroń zapowiedział w poniedziałek, że jego ugrupowanie będzie popierać to, co dobre i krytykować to, co złe w Polskim Ładzie.

 • Rolnik spod Bartoszyc obejmie mandat po zmarłym pośle PiS
  on 17 maja 2021 at 11:17 am

  Mandat poselski po zmarłym w niedzielę pośle PiS Jerzym Wilku z Elbląga obejmie rolnik spod Bartoszyc Adam Ołdakowski. Jak zapowiedział, jest gotowy do natychmiastowego podjęcia pracy w Sejmie. Ołdakowski był już posłem przez trzy kadencje.

 • Kto należy do klasy średniej? Premier tłumaczy
  on 17 maja 2021 at 11:10 am

  – Mamy dziś większą grupę osób z klasy średniej, zwłaszcza w większych miastach, ale jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Ciężko im zaoszczędzić. To dla nich jest Polski Ład – przekonywał premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w jednej z lubelskich firm produkujących kwiaty.

 • Matura 2021 z historii. Arkusz CKE wraz z odpowiedziami w Interii
  on 17 maja 2021 at 10:47 am

  17,9 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników zdawało dziś maturę 2021 z historii. Egzamin ten trwał 180 minut. Arkusz CKE wraz z propozycjami odpowiedzi już po 14:00 będzie opublikowany w raporcie specjalnym Interii Matura 2021. Poniżej szczegóły.

 • Polski Ład. Samorządy stracą 10-11 mld złotych
  on 17 maja 2021 at 10:36 am

  Skutkiem zmian podatkowych będzie spadek dochodów z PIT o ok 20-22 mld zł, z czego na jednostki samorządu terytorialnego przypadnie około połowa tej kwoty – powiedział w poniedziałek na konferencji dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów Marek Skawiński.

 • Zagraniczni dyplomaci w Polsce: popieramy uświadamianie o problemach LGBT+
  on 17 maja 2021 at 10:14 am

  48 ambasadorów, dyplomatów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce wyraziło poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów LGBTI. List w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii.

 • Szeroka kadra reprezentacji Polski na Euro 2020. Paulo Sousa ujawnił nazwiska
  on 17 maja 2021 at 10:02 am

  Za 25 dni usłyszymy pierwszy gwizdek na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W poniedziałek trener reprezentacji Paulo Sousa ujawnił, kto weźmie w nich udział. Przedstawił listę 26 zawodników naszej drużyny, którzy w ramach tzw. szerokiej kadry pojadą najpierw na zgrupowanie w Opalenicy, a następnie wyjdą na murawy stadionów. Na liście rezerwowej znalazł się Kamil Grosicki.

 • Bielan i Bortniczuk: utworzymy nową partię
  on 17 maja 2021 at 9:33 am

  – Utworzymy nową partię. Jej prezentacja odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu – poinformowali poniedziałek Adam Bielan i Kamil Bortniczuk. Jej założenie nie oznacza jednak końca sporu z Porozumieniem, także od strony formalnej.

 • Kard. Dziwisz: nie było blokady informacji, które docierały do Jana Pawła II
  on 17 maja 2021 at 8:35 am

  Nie było żadnych rzekomych filtrów, żadnej blokady informacji, która miała dotrzeć do papieża i, o której miał prawo wiedzieć – powiedział w wywiadzie dla Polska Times kard. Stanisław Dziwisz. Atakuje się Ojca Świętego Jana Pawła II. A to wszakże papież Polak pierwszy powiedział »zero tolerancji« dla pedofilii w Kościele – dodał.

 • Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 17 maja
  on 17 maja 2021 at 8:30 am

  O 1 109 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Jak dodał resort, zmarło 11 kolejnych pacjentów z Covid-19, w tym 4 mające schorzenia współistniejące. Te dane są najniższe w 2021 roku.

 • Immunitet sędziego Iwulskiego. Izba Dyscyplinarna wznowiła posiedzenie
  on 17 maja 2021 at 8:13 am

  Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznowiła w poniedziałek rano posiedzenie ws. wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu sędziowskiego prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu.

 • Róża Thun odchodzi z Platformy Obywatelskiej
  on 17 maja 2021 at 8:09 am

  Europosłanka PO Róża Thun poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych, że poprosiła o skreślenie z listy członków partii. Jako powód podała swój brak zgody na prowadzenie rozgrywek partyjnych kosztem ogólnoeuropejskich projektów.

 • Płacz niemowlęcia nie dobudził pijanego ojca. Policjanci nakarmili dziecko
  on 17 maja 2021 at 8:01 am

  Rodzicielskie doświadczenia policjantów z Sosnowca (woj. śląskie) przydały się podczas interwencji w jednym z mieszkań w tym mieście, gdzie głośny płacz dziecka zaniepokoił sąsiadów. Funkcjonariusze weszli do mieszkania przez okno, utulili i nakarmili płaczącego niemowlaka oraz obudzili śpiącego obok pijanego ojca dziecka.

 • Niedzielny mecz Legii. Mandaty dla członków drużyny
  on 17 maja 2021 at 7:50 am

  Po niedzielnym meczu Legii i fecie kibiców w rejonie pomnika Syrenki na warszawskich bulwarach stołeczni policjanci wylegitymowali ponad 270. W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali 16 osób, w tym 11 do przestępstw. Ukarani mandatami zostali również członkowie drużyny Legii Warszawa.

 • Warszawa. Napadł na sklep z telefonami. “Nie goń mnie, mam glocka”
  on 17 maja 2021 at 7:40 am

  20-latek ukradł smartfona ze sklepu. Kiedy sprzedawca próbował interweniować, ten zagroził użyciem broni. 20-latek miał krzyczeć do sprzedawcy: nie goń mnie, mam glocka. Mężczyzna usłyszał zarzuty.

 • Ryzykowne bonusy za szczepienie. Firmy narażają się na wypłatę odszkodowań
  on 17 maja 2021 at 7:04 am

  Firmy oferują zatrudnionym np. dzień wolny lub dodatek pieniężny za zaszczepienie się. Tym samym narażają się na ryzyko wypłaty odszkodowań z tytułu nierównego traktowania – pisze Dziennik Gazeta Prawna w poniedziałek.

Polsat News – Wiadomości – Świat Kanał RSS Polsat News – Wiadomości – Świat

 • Konflikt izraelsko-palestyński. Zbrojne ugrupowanie chce walczyć z Izraelem
  on 17 maja 2021 at 9:19 pm

  W poniedziałek w nocy na ulicach palestyńskiego Ramallah, zauważono oddziały milicji Brygady Męczenników al Aqsa. Jest to zbrojne ramię partii Fatah rządzącej na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jego członkowie ogłosili reaktywację ugrupowania i zapowiedzieli, że Izrael zasmakuje piekła.

 • Podpalenie w Kalifornii? 540 strażaków walczy z pożarem
  on 17 maja 2021 at 8:40 pm

  W południowej Kalifornii w walce z pożarem na terenie większym niż 536 hektarów, który rozgorzał w piątek w nocy i dotąd nie udało się go opanować, zaangażowanych jest 540 strażaków. Władze poinformowały o aresztowaniu podejrzanego o podłożenie ognia.

 • Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek, 17 maja
  on 17 maja 2021 at 7:35 pm

  W poniedziałek odnotowano najmniej nowych przypadków zakażeń i zgonów związanych z COVID-19 w tym roku – podało ministerstwo zdrowia. Naukę w systemie hybrydowym zaczęli uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych. Przez zmiany w dostawach szczepionki Johnson&Johnson, niektórzy Polacy mogą otrzymać preparat z opóźnieniem. Pierwsze polskie miasto wprowadza bonusy dla zaszczepionych.

 • Holandia. Nie żyje 20-latek. Chciał zrobić “ekscytujące” zdjęcie
  on 17 maja 2021 at 7:25 pm

  Na przejeździe kolejowym w Oude Schoolweg w Holandii zginął 20-letni mężczyzna, który – jak powiedziała jego partnerka – chciał zrobić ekscytujące zdjęcie. W jego samochód uderzył nadjeżdżający pociąg.

 • Łagodzenie obostrzeń w Niemczech. Minister ostrzega przed pośpiechem
  on 17 maja 2021 at 7:07 pm

  Liczba zakażeń Covid-19 w kilku krajach związkowych spada, co jest równoznaczne z możliwością poluzowania zasad lockdownu. W Berlinie ogródki piwne mogą być otwarte od czwartku, kawiarnie od piątku. Szlezwik-Holsztyn już czeka na turystów. Minister zdrowia ostrzega przed pośpiechem w poluzowaniach.

 • Walki w Strefie Gazy. Międzynarodowe apele
  on 17 maja 2021 at 6:45 pm

  Ochrona infrastruktury medycznej i personelu medycznego jest koniecznością w każdych okolicznościach – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, odnosząc się do trwającego konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami. Natomiast sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał strony do ochrony ludności cywilnej.

 • Pracownicy z Polski wykorzystywani w Szwecji? “2 tys. sadzonek dziennie”
  on 17 maja 2021 at 6:35 pm

  Zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów (pielęgnacja młodych drzew) zagraniczni pracownicy sezonowi, w tym Polacy, są wykorzystywani: zarabiają mniej niż im się obiecuje oraz muszą pracować dłużej – pisze w poniedziałek Dagens Nyheter.

 • Indie: cyklon Tauktae pustoszy kraj. Tysiące ewakuowanych
  on 17 maja 2021 at 6:27 pm

  Cyklon Tauktae szaleje nad zachodnim wybrzeżem Indii. Ewakuowano ponad 150 tys. mieszkańców stanu Gudźarat. Do tej pory zginęło co najmniej 6 osób, nieoficjalne dane mówią jednak, że ofiar może być więcej. To najsilniejszy cyklon w tym rejonie Indii od 1998 roku.

 • Rekordowe temperatury w Rosji. Upały m.in. na Syberii
  on 17 maja 2021 at 5:29 pm

  W Moskwie padają rekordy ciepła: temperatura sięgnęła w poniedziałek 29,5 stopnia Celsjusza, co znaczy, że 17 maja okazał się najcieplejszy od 1958 roku. Kolejny rekord, tym razem sprzed 124 lat, może zostać pobity we wtorek, gdy temperatura sięgnie 31 stopni.

 • Wielka Brytania. Minister: antyszczepionokowcy zagrożeniem dla luzowania obostrzeń
  on 17 maja 2021 at 5:05 pm

  Od poniedziałku w Anglii, Walii i części obszarów Szkocji zaczął się największy etap luzowania restrykcji epidemicznych. Lokale mogą obsługiwać klientów wewnątrz, otwarto kina, muzea i stadiony, działalność wznawiają hotele. Choć trwają przygotowania do całkowitego otwarcia 21 czerwca, to obawy budzi obecność indyjskiego wariantu wirusa oraz działania antyszczepionkowców.

 • USA: wykolejenie pociągu towarowego, wagony z chemikaliami w ogniu. Ewakuowano mieszkańców
  on 17 maja 2021 at 4:40 pm

  Nieopodal Sibley, niewielkiego miasteczka w południowo-zachodniej części stanu Iowa wykoleił się pociąg towarowy przewożący chemikalia i nawozy sztuczne. Osadę spowiły gęste kłęby czarnego, toksycznego dymu – okoliczni mieszkańcy zostali ewakuowani.

 • EMA zmienia zalecenia ws. szczepionek Pfizera
  on 17 maja 2021 at 4:33 pm

  Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę przeciwko Covid-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

 • Szef WHO: świat jest na etapie “szczepionkowego apartheidu”
  on 17 maja 2021 at 4:24 pm

  Na świecie doszło do sytuacji apartheidu szczepionkowego – oznajmił w poniedziałek na wirtualnym Forum Pokoju w Paryżu dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że problem leży w braku dzielenia się szczepionkami.

 • Stan przywraca plutony egzekucyjne. Gubernator podpisał nową ustawę
  on 17 maja 2021 at 3:57 pm

  Gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster podpisał ustawę zmuszającą więźniów skazanych na śmierć do wyboru między krzesłem elektrycznym a nowo utworzonym plutonem egzekucyjnym, licząc, że stan będzie mógł wznowić egzekucje po 10-letniej przerwie.

 • “Oczywiste błędy i niespójności”. Naukowcy o badaniach nad Sputnikiem V
  on 17 maja 2021 at 3:32 pm

  Dziewięciu naukowców z Holandii w liście opublikowanym przez magazyn naukowy The Lancet zakwestionowało podane przez rosyjskiego producenta wyniki badań nad szczepionką przeciw Covid-19 Sputnik V.

 • UE powołała koordynatorkę ds. zwalczania rasizmu. To była koszykarka
  on 17 maja 2021 at 3:32 pm

  Komisja Europejska mianowała po raz pierwszy w swojej historii koordynatorkę ds. zwalczania rasizmu. Została nią była fińska zawodowa koszykarka Michaela Moua. W ostatnich latach kierowała ona projektami antyrasistowskimi i promującymi LGBT dla organizacji pozarządowych i ministerstwa sprawiedliwości Finlandii.

 • Lekarze z Madrytu przeszczepili serce niemowlęciu. “Organ od dawcy z inną grupą krwi”
  on 17 maja 2021 at 3:08 pm

  W Madrycie przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep serca u niemowlęcia, które otrzymało organ od dawcy z inną grupą krwi, poinformowały w poniedziałek władze szpitala im. Gregorio Maranon, w którym odbył się zabieg.

 • Prezydent Turcji apeluje do papieża. “Palestyńczycy będą nadal masakrowani”
  on 17 maja 2021 at 2:45 pm

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w poniedziałkowej rozmowie z papieżem Franciszkiem zaapelował o nałożenie sankcji na Izrael, by powstrzymać masakrę Palestyńczyków – przekazało jego biuro. Od 10 maja w konflikcie izraelsko-palestyńskim zginęło ponad 200 osób.

 • Apel naukowców. Chcą śledztwa ws. pochodzenia koronawirusa
  on 17 maja 2021 at 2:08 pm

  Międzynarodowa grupa specjalistów na łamach prestiżowego periodyku Science nawołuje do zbadania pochodzenia odpowiedzialnego za epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jak piszą, nadal pozostają do wyjaśnienia obie możliwości – przeskok ze zwierząt na ludzi oraz ucieczka z laboratorium.

 • Śmieci z Wielkiej Brytanii trafiają za granicę. M.in. do Polski
  on 17 maja 2021 at 1:52 pm

  Wielka Brytania kontynuuje wysyłanie odpadów plastikowych do innych krajów. Najwięcej, bo 210 tys. ton, czyli 39 proc. wyeksportowanych, trafiło w 2020 r. do Turcji, ale trzecim co do wielkości odbiorcą była Polska – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Greenpeace.

 • 12 influencerów odpowiada za większość fake newsów dotyczących szczepień
  on 17 maja 2021 at 1:21 pm

  Z raportu organizacji Center for Countering Digital Hate wynika, że 65 proc. wszystkich fake newsów i mitów związanych ze szczepieniami na COVID-19, pochodzi od dwunastu influencerów. Organizacja wykazała sieć powiązań, które mają świadczyć o ich wpływie na popularność nieprawdziwych teorii.

 • Holandia. Policja ustawiła kosze na nielegalną broń przy wszystkich komendach w Hadze
  on 17 maja 2021 at 12:55 pm

  Od poniedziałku posiadacze nielegalnej broni mogą ją zdeponować w jednym ze specjalnych koszy ustawionych w tym celu przez policję w Hadze. Żółte pojemniki umieszczono przy wszystkich posterunkach w mieście.

 • Media: romans Billa Gatesa doprowadził do rezygnacji z zasiadania w radzie dyrektorów Microsoftu
  on 17 maja 2021 at 12:48 pm

  Kobieta, z którą Bill Gates pozostawał w intymnej relacji, to jedna z pracownic informatycznego giganta – informuje Wall Street Journal. Bill Gates zrezygnował z zasiadania w radzie dyrektorów po zatrudnieniu firmy, której zadaniem było przeprowadzenie kontroli w sprawie romansu założyciela Microsoftu. Zarzuty dziennika odpiera rzecznik Gatesa, który utrzymuje, że sprawy nie mają związku.

 • Nowa Zelandia nie chce wpuszczać biednych migrantów
  on 17 maja 2021 at 12:40 pm

  Rząd Nowej Zelandii sygnalizuje gruntowne zmiany w polityce imigracyjnej. Chce rozwiązać problem uzależnienia od migrującej tymczasowej siły roboczej i odkleić od Nowej Zelandii łatkę kryjówki miliarderów.

 • Francja. Osoby poniżej 50. roku życia “polują” na szczepionki przeciwko COVID-19
  on 17 maja 2021 at 12:08 pm

  Osoby poniżej 50. roku życia próbują zapisać się na szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach wolnej puli nadwyżek preparatów w niektórych punktach szczepień. Zapisy przez internet przypominają jednak ruletkę, okienka na wolne terminy szczepień pojawiają się przez kilka sekund i znikają.

 • Komisja Europejska i USA ostrzegają Chiny. Chodzi o handel międzynarodowy
  on 17 maja 2021 at 11:51 am

  Komisja Europejska i władze USA wspólnie ostrzegły Chiny przed prowadzeniem polityki, której efektem są zakłócenia w handlu międzynarodowym. Bruksela i Waszyngton zagroziły Pekinowi pociągnięciem do odpowiedzialności.

 • Strefa Gazy. Zginął dowódca Islamskiego Dżihadu w izraelskim nalocie
  on 17 maja 2021 at 11:19 am

  Zbrojna organizacja Islamski Dżihad poinformowała, że jej dowódca w północnej części Strefy Gazy, Hussam Abu Harbid, zginął w poniedziałek w izraelskim nalocie na tę palestyńską enklawę.

 • Zbyt długa praca powoduje 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie
  on 17 maja 2021 at 10:21 am

  Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie – wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.

 • Sierra Leone. Chiny zbudują przemysłowy port rybacki. “To katastrofa ludzka i ekologiczna”
  on 17 maja 2021 at 10:00 am

  Kontrowersyjne porozumienie między Chinami a Sierra Leone. Afrykańczycy podpisali umowę wartą 39 mln funtów, na mocy której Chińczycy wybudują na 100 hektarach plaży i chronionego lasu deszczowego przemysłowy port rybacki. Ekolodzy krytykują tę decyzję mówiąc, że jest to katastrofa ludzka i ekologiczna

 • W Niemczech pojawią się lasy subtropikalne? Eksperci wyjaśniają
  on 17 maja 2021 at 8:48 am

  Za 70 lat w Niemczech mogą pojawić się lasy subtropikalne. Tak nietypowe prognozy przedstawili fińscy i szwajcarscy naukowcy.

 • Rosja. Atak nożownika. Nie żyją trzy osoby. Świadkowie słyszeli strzały
  on 17 maja 2021 at 7:45 am

  Atak nożownika w Jekaterynburgu. Mężczyzna zaatakował przechodniów. Zginęły trzy osoby

 • Strzelanina w Kalifornii. Nie żyją dwie osoby
  on 17 maja 2021 at 7:30 am

  Dwóch mężczyzn zginęło w niedzielę wieczorem w strzelaninie w Oakland w Kalifornii – poinformowała lokalna policja. W sprawie toczy się śledztwo. W mieście coraz częściej dochodzi do przestępstw z użyciem broni palnej. W tym roku miało tam miejsce 49 zabójstw.

 • Australia. 111-latek poleca jedzenie kurzych móżdżków na długowieczność
  on 17 maja 2021 at 7:19 am

  Najstarszy mieszkaniec Australii, ponad 111-letni były hodowca bydła Dexter Kruger, poleca spożywanie kurzych móżdżków, żeby żyć długo.

 • Rosja: zawody w kopaniu mogił. “Miały zachęcić młodzież do pracy jako grabarze”
  on 17 maja 2021 at 6:56 am

  Kopanie mogił o rozmiarach 200 x 80 cm oraz 160 cm głębokości na czas – takie zawody odbyły się w rosyjskim Nowosybirsku. Organizatorzy chcieli zachęcić młodych do pracy w zawodzie grabarza, a tak,że – jak przekonują – zwiększenia prestiżu zawodu oraz polepszeniu jakości usług. Pierwsze miejsce zajęła drużyna stowarzyszenia Dziedzictwo, która najszybciej wykopała mogiłę.

 • Francja. Sanofi: badania potwierdzają skuteczność naszej szczepionki przeciw Covid-19
  on 17 maja 2021 at 6:31 am

  Wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych szczepionki przeciwko Covid-19 francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu – przekazało Sanofi w poniedziałek.

 • Indie. Ganges wyrzuca na brzeg tysiące ciał
  on 17 maja 2021 at 6:01 am

  Policja w Indiach apeluje, by nie chować ciał w pobliżu brzegów rzeki Ganges. W ciągu ostatnich tygodni nurt rzeki przeniósł i wyrzucił na brzeg tysiące z nich. Hindusi zgodnie z tradycją mogą kremować lub chować ciała zmarłych. Część z nich decyduje się na groby w okolicach koryta rzeki, której wody podmywają piasek.

 • Semenya skazana na prace społeczne. Z aresztu wyszła za kaucją
  on 17 maja 2021 at 5:53 am

  Dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegu na 800 m Caster Semenya została skazana na 50 godzin prac społecznych za… przekroczenie prędkości podczas jazdy samochodem. Aresztowana w minionym tygodniu wyszła z aresztu za kaucją. Na rozprawie przyznała się do winy, a sąd w Pretorii wydał wyrok.

 • Indonezja. Siedmioro turystów zginęło, bo chciało zrobić sobie selfie
  on 17 maja 2021 at 5:44 am

  Turyści zginęli, ponieważ chcieli zrobić sobie selfie – przekazała indonezyjska policja w niedzielę. Do zdarzenia doszło na wyspie Jawa. Grupa 20 pasażerów chciała zrobić sobie zdjęcie. Niestety doszło do tragedii. Zginęło siedem osób.

 • Studia Janopawłowe w Rzymie. Startują “JP2 Studies”
  on 17 maja 2021 at 5:42 am

  Instytut Kultury św. Jana Pawła II, w rok po swej inauguracji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, poszerza zakres działalności i uruchamia roczne Studia Janopawłowe – JP2 Studies. Jest to propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II.

 • Powstało urządzenie pozwalające przewidzieć przedwczesny poród
  on 17 maja 2021 at 4:09 am

  Brytyjski zespół stworzył przenośny przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może z dużym prawdopodobieństwem i niewielkim kosztem przewidzieć zbyt wczesny poród. Urządzenie ma niedługo trafić na rynek. Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków, u wielu z nich pojawiają się komplikacje zdrowotne.

 • Dalsza wymiana ognia między Izraelem a Strefą Gazy. Część osób bez prądu
  on 17 maja 2021 at 3:47 am

  Lotnictwo izraelskie dokonało w nocy z niedzieli na poniedziałek serii ataków na cele w Strefie Gazy – informują miejscowe źródła. Ataki potwierdziła armia izraelska. Hamas dokonał kolejnych ataków rakietowych na Izrael.

 • “O wyniku dowiedziałam się po meczu”. Iga Świątek po wygranej w Rzymie
  on 16 maja 2021 at 8:00 pm

  Rozstawiona z numerem 15. Iga Świątek wygrała turniej WTA 1000 w Rzymie, pokonując w finale Czeszkę Karolinę Pliskovą (9.) 6:0, 6:0. To trzeci w karierze tytuł 19-letniej Polki, która w poniedziałek zadebiutuje na 10. miejscu światowego rankingu tenisistek. Po finale Świątek wyznała, że jego dokładny wynik poznała dopiero… po meczu.

 • Katastrofa w synagodze. Dwie osoby nie żyją, ponad 150 rannych
  on 16 maja 2021 at 7:42 pm

  Dwie osoby zginęły, a ponad 150 odniosło obrażenia w wyniku zawalenia się w niedzielę trybuny w wypełnionej ludźmi synagodze w jednym z żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu – podały izraelskie służby medyczne.

 • Koronawirus – Raport Dnia. Niedziela, 16 maja
  on 16 maja 2021 at 7:24 pm

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o ponad dwóch tysiącach nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i zgonie 55 osób. W poniedziałek rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla 16- i 17-latków. Tymczasem brytyjski minister zdrowia ostrzega przed indyjskim wariantem koronawirusa.

 • Jedzenie frytek w Belgii na liście UNESCO. “Chodzi o sekret ich smażenia”
  on 16 maja 2021 at 7:02 pm

  Chociaż frytki są popularne na całym świecie, szczególnie szaleją za nimi Belgowie, którzy chcą wpisać tradycję jedzenia frytek w smażalniach na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja w tej sprawie ma zapaść wkrótce.

 • Coraz więcej stanów przeciw aborcji. “Od momentu, kiedy serce dziecka bije”
  on 16 maja 2021 at 5:45 pm

  Ustawa zakazująca aborcji od momentu, kiedy zaczyna pracować serce dziecka, została przegłosowana w czwartek przez Teksasu (USA). Nowe prawo pozwoli na wytaczanie pozwów cywilnych lekarzom dokonującym zabiegów oraz osobom pomagającym i współuczestniczącym w procedurach. Texas Heartbeat Act został przyjęty w momencie, kiedy również inne stany ograniczają możliwości przerywania ciąży.

 • Holandia: zdewastowany pomnik zamordowanych Żydów
  on 16 maja 2021 at 2:36 pm

  Pomnik upamiętniający żydowskie ofiary II wojny światowej w Cuijk na wschodzie Holandii został w niedzielę oblany farbą przez nieznanych sprawców. Napisano również na nim Wolna Palestyna. Policja poszukuje sprawców m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 • Wakacje na greckich wyspach. Jakie zasady obowiązują turystów z Polski?
  on 16 maja 2021 at 12:49 pm

  Na greckiej wyspie Rodos wylądowały pod koniec tego tygodnia pierwsze samoloty czarterowe m.in. z Izraela, Francji, Belgii i Niemiec. Turyści z Polski, by wjechać do Grecji, muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to również dzieci powyżej piątego roku życia).

 • Wojnarowicz: kac moralny i społeczny zostanie z Izraelem na długo
  on 16 maja 2021 at 11:50 am

  – Brutalność policji, aktywność żydowskich nacjonalistów i protesty palestyńskich mieszkańców zaowocowały zamieszkami na Wzgórzu Świątynnym z meczetem Al-Aksa – jednym z najświętszych miejsc dla muzułmanów – powiedział w wywiadzie dla Polsat News Michał Wojnarowicz z PISM o przyczynach obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Twierdzi, że kac moralny i społeczny zostanie z Izraelem na długo

 • Policja postrzeliła włamywacza. “Bardzo pana przepraszamy”
  on 16 maja 2021 at 11:37 am

  Szef policji San Francisco Bill Scott osobiście przeprosił włamywacza, który został przez policjanta postrzelony w nadgarstek. Stało się to, kiedy 23-latek rozładowywał towar skradziony z pięciu aut. – Bardzo mi przykro, że został postrzelony. Chciałbym skorzystać z okazji, aby publicznie przeprosić pana Pittmana – stwierdził Scott. Zapewnił, że skruchę wyraził także oficer, który oddał strzał.